Световната купа на ФИФА за жени: Исторически преглед на Канада 2015 г.

Миналото лято видяхме, че играта за мъже произвежда едно от най-запомнящите се световни първенства на ФИФА в историята в Бразилия, като Германия се оказа победител в тесен финал срещу аржентинците на Маракана. Дванадесет месеца по-късно е ред на жените да възпроизведат вълнението от преди година, в което би могло да & hellip; Продължете да четете „Световната купа на FIFA за жени: Историческа промяна в Канада 2015“

FIFA жени

Световната купа на FIFA за жени: Исторически преглед на Канада 2015 г.

Миналото лято видяхме, че играта за мъже произвежда една от най-запомнящите се Световната купа на FIFA в историята в Бразилия, като Германия се оказа победител в тесен финал срещу аржентинците на Маракана. Дванадесет месеца по-късно е ред на жените да възпроизведат вълнението от преди година, в което може да бъде най-значимият турнир в женската игра до момента.
Канада ще бъде домакин на седмия Световно първенство по футбол за жени с Япония, която иска да защити титлата си след вдигане на златото в Германия през 2011 г. Както САЩ, така и Германия водят пътя, като и двете страни търсят трета корона, която ще ги превърне в най-успешната национална страна на жените в историята. Въпреки това, вдишвайки врата си в търсене на втора титла, са талантливите норвежци и вълнуващите японци. За разлика от играта при мъжете, испанците и бразилците се мъчеха да разгърнат пълния си потенциал на най-голямата сцена, като и двата отбора все още търсеха първата си голяма чест като световни шампиони.
В началото на партито от това лято ето ниското ниво от първото Световно първенство през 1991 г. до даването на предварителен преглед за финалите това лято:
Китай 1991 г. (16-30 ноември)

Въпреки че златната ера на футбола започва в началото на 20-те години, когато играта излиза на видно място в Обединеното кралство, идеята за дамска игра е „отложена“ от FA. Едва през юли 1971 г. играта на жените се вдига. Двайсет години по-късно ФИФА си сблъсква главите заедно с голямо влияние на тогавашния президент на ФИФА д-р Жоао Хавеланж, за да създаде първото Световно първенство за жени, което бе връчено ретроспективно на Китай поради страната, която е домакин на моделен архетип в Гуангдонг през 1988 г.
Първият турнир от Световната купа се състоеше от дванадесет отбора от шест конфедерации, разделени между три групи, като първите две напредваха до фазите на нокаут, заедно с напредването на двамата най-добри трето класирали. Процесът видя, че съоръженията са разделени на шест места в четири различни града-домакини.
Китай 1991 г. може да се запомни с това, че Съединените щати започват производства с фронт, наречен от китайските медии като „Тройният меч“, състоящ се от капитан Април Хайнрихс, Мишел Акерс-Щал и Карин Дженингс, като Дженингс печели играча на Турнир, докато Akers-Stahl събра впечатляващите десет гола, за да спечели наградата Golden Boot. Американците вкараха изумителните двадесет и пет гола в шест мача с най-значителната си победа над четвъртфиналистите от китайския Тайпе в резултатна линия, която гласеше 7-0, като Akers отбеляза пет. След това тя изпрати и двата гола за страната си при победа с 2: 1 над Норвегия на финала, проведена на стадион Tianhe, Гуанджоу с впечатляваща посещаемост от 63 000, които видяха, че янките стават първите световни шампиони в играта на жените. Допълнителното време изглеждаше неизбежно, преди норвежката Тина Свенсон да изиграе кротък обратен пас към вратаря Рейдун Сет, който Акерс се нахвърли, за да превърне с десния крак в отворена мрежа. Пътят на Норвегия до финала обаче не остана незабелязан, след като загуби първоначалното състезание от домакините Китай с 4: 0, подгласниците записаха победи над Италия и Швеция, смазвайки последните с резултата, завършвайки при 4: 1.
Домакините Китай бяха елиминирани на четвъртфиналите с един гол, за да постигнат нула, благодарение на трето класираната Швеция, която победи Германия с 4: 0 в игра, включваща и двамата загубени полуфиналисти.
Швеция 1995 (5-18 юни)
Четири години по-късно игра над скандинавската държава Швеция. Второто Световно първенство за жени на FIFA следва същия формат като Китай 1991 с 12 отбора. Китай 1991 се възприема като иновация, извеждайки женския футбол на преден план, докато Швеция 1995 добавя тайнствен характер към женската страна на спорта, с доказателство, че и двата пола имат способността да играят интригуващ футбол. Това беше турнир, който предложи две награди, първо да станат световни шампиони и второ възможност автоматично да се класират за олимпийския турнир по футбол за жени през 1996 г. По-негативната бележка беше, че състезанието беше определено като чистач за ниски стандарти с много от игрите проведени близо до Стокхолм, в малки, рядко населени градове. Въпреки това се казва, че местните жители са се ангажирали изцяло с треската на Световното първенство, като са създали ценни общности с колеги поддръжници, за да изградят усещане за атмосфера, най-вече с туристи от континента Азия.
Турнирът имаше неблагоприятно начало, като страната на домакинството изпитваше дискомфорт при поражение в деня на откриването на Бразилия с уединена цел, уреждаща въпроса чрез Розели. Настроението бързо се промени, като бразилците загубиха скорост и шведите обърнаха вълните с победи над Германия и Япония. След първия кръг имаше истинско чувство на вяра, че местните могат да стигнат далеч. Не трябваше да бъде, тъй като китайският PR спечели последващо реванш при събиране на шведите в четвъртфиналите, побеждавайки ги на родния терен, давайки на Blagult изображение на това как се чувстваха четири години по-рано.
Смяташе се, че Съединените щати са най-способните претенденти след триумфалната им ескапада четири години преди Швеция 1995 г., нараняването на гол-героя Мишел Акерс омрази кампанията им, след като нападателят бе свален само седем минути след началото на мача. Техният турнир взе бурен обрат, когато победени финалисти от 1991 г., Норвегия получи отплата на полуфинала над американците с победа с 1: 0 в тясна афера, която беше определена от това коя защита ще се изплъзне, преди да поеме германците в Солна Råsunda Fotbollsstadion на финала.
Голове от Хеге Рийзе, който по-късно ще вземе злато на Олимпийските игри в Сидни 2000 с Норвегия, и Мариан Петтерсен четири минути по-късно видяха, че Грешопене се противопоставят на шансовете след първоначални съмнения, че могат да постигнат подобен подвиг след европейски гръб до гръб Финални загуби на шампионата от двете страни на Световната купа през 1995 г.
Съединените щати взеха бронзовия медал с победа с 2: 0 над китайския PR в Евле с голове от двете страни на свирката на полувремето от Тиша Вентурини и легендата на американския футбол за жени Миа Хам. Страната домакин отново трябваше да бъде елиминирана на четвъртфиналите, тъй като Швеция загуби с дузпи от китайския PR преди интензивно равенство в Хелсингборг.
САЩ 1999 г. (от 19 юни до 10 юли)
През 1999 г. броят на отборите се увеличи от 12 на 16 с добавена четвърта група. Първите два отбора от всяка група се класираха за четвъртфиналите.
Съединените щати направиха страхотен спектакъл, при който общо 123 отбелязани гола направо и присъствието на мачовете достигнаха нови висоти със средна стойност на мач от 37 319, общо над 660 000, като мачовете се играха на огромни места, натрупани нови - намери телевизионна аудитория. Събитието видя, че осем града взеха участие в домакинството на финала, изигран на Rose Bowl в Пасадена, като покани рекордни по това време 90 195 поддръжници, включително бившия президент Бил Клинтън, който седеше директно на трибуните, с около 40 милиона зрители в САЩ сами наблюдават как нацията им улавя втора титла. USA 1999 стартира нова ера на признателност към женския футбол с турнир, който запълни огромно пространство в книгите по история.
Тройка отбори хванаха заглавията в три конни надбягвания за титлата, като домакините бяха осуетени чак до последния свирк от впечатляващите бразилци и заплашителните китайци. Полуфиналите доведоха до два чудесни резултата с действащия шампион Норвегия, разбита с 5: 0 от китайския PR, след впечатляващото размахване на танцуващите бразилци в САЩ при победа с 2: 0 в игра с гризане на нокти. Дамите от самба щяха да продължат да заемат третото място с победа с дузпи над норвежците след тъпа афера с 0: 0; първото равенство без цели в историята на Световната купа за жени.
Американците записаха най-влиятелната си победа на финала за купата, въпреки че равенството премина към дузпи. Победата с 5-4 точки с китайски удар отбеляза значителен ръст в медийната публичност на играта на жените. Изстрелът видя осем от първите девет наказания, преобразувани преди Бриана Скъри от САЩ да се потопи вляво, за да спре третия ритник на Китай, изпълнен от Лиу Ин. Бранди Частейн запечата известната победа с ревящ удар покрай Гао Хонг, последван от защитник, който падна на колене и бие ризата си, за да разкрие спортния си сутиен в ликуване, изображение, което попадна на първите страници на много спортни списания и вестници из страната. Този турнир се казва, че е златната точка на известност, която видя много млади момичета по света да се включат в играта.
Победата на Съединените щати беше оценена като величествен ремонт поради мощната атакуваща заплаха на Китай, като Forceful Roses постигнаха деветнадесет гола преди финала и допуснаха само две. Имаше няколко страхове за домакините, особено през периода на продълженията, който видя почти сигурен гол на Фан Юнджие, изчистен в жизненоважния момент от Кристин Лили, след като китайският защитник скочи най-високо, за да се свърже с избития корнер на Лиу Ин.
Съединени американски щати 2003 г. (20 септември до 12 октомври)

Преди това Световното първенство по футбол през 2003 г. бе присъдено на Китай, но внезапно бе преместено в Съединените щати след епидемията от ТОРС, вирусно респираторно заболяване, което първоначално се появи в Китай и Хонг Конг в началото на 2003 г., отнемайки 774 човешки живота, с регистрирани общо 8 096 случая в тридесет и седем държави за период от дванадесет месеца. Тъй като САЩ бяха домакини на Световното първенство за жени четири години преди това и изнесоха благородно шоу, се смяташе, че те ще имат най-добрите налични съоръжения, за да пренаредят графика за толкова кратко време. По-интересно е, че турнирът се използва като механизъм за безопасност в опит да се спаси Американската асоциация за футбол на САЩ от фалит, което заплашва да сложи край на професионалната женска лига в Щатите.
Поради краткото време за подготовка, Съединените щати имаха много от връзките, включително финалните групови мачове, четвъртфиналите, полуфиналите и финала, играни като дублери от същия ден. Например финалното и третото място за плейофите се проведоха на 12 октомври в The Home Depot Center в Лос Анджелис Галакси в Карсън, като последният старт започна преди решаването между трето и четвърто. Такива случаи, особено като финалът не е последната игра на състезанието, получиха нежелана медийна критика. Трябва да се каже, че футболът не беше възпрепятстван от написаното от журналисти и други критици. Въпреки че има три дебютантки на финала с Франция, Аржентина и Република Корея, турнирът се оказа близка среща. Играчите от САЩ 2003 бяха на средна възраст от деветнадесет години, което бележи началото на нова ера, като изключителни таланти, включително Аби Вамбах от Съединените щати, канадецът Кара Ланг, германката Керстин Гарефрекес и Жозефин Еквист от Швеция, бяха признати само за някои от нововъзникващи таланти.
Като репарационен етикет китайците получиха безплатен мандат да влязат автоматично в турнира, след като загубиха правото си на оригинални домакини. Записани са няколко шокови резултата, включително един за китайците, тъй като Канада сложи край на серия от единадесет загуби срещу хлъзгавите и артистични азиатци с победа с 1: 0, което от своя страна елиминира Китай на четвъртфиналите. Утвърдената Норвегия също беше извадена с ол инклузив с 4-1, разбита от млада и амбициозна бразилска страна.
Не трябваше да бъде втори пореден успех на Световната купа за САЩ на домакински терен, тъй като фаворитите на турнира Германия продължи да побеждава смела шведска страна, която поведе чрез 41-ата минута на Хана Люнгберг, преди Die Nationalelf да дойде отзад с голове от Maren Meinert през второто полувреме пред Златния гол на Nia Kunzer, който бе отличен с признанието за „Гол на годината“, слагайки край на 30-годишната ера на излизането на германеца с празни ръце във всички големи международни състезания. 2003 г. се разглежда като „Възходът на Европа“, като финалът е драматична и вълнуваща среща. За първи път четири от петте европейски страни излязоха от груповата фаза.
Американците се задоволиха с бронзов медал, след като изпратиха местните съперници Канада с 3 гола на 1 в първата международна среща в турнира между двете страни извън Златната купа.

Китай 2007 г. (10-30 септември)
След пробив на ТОРС през 2003 г. Китай получи като компенсация Световното първенство за жени 2007. За първи път в играта на жените не се проведе гласуващ стълб, който да реши кой да бъде домакин на спектакъла.
Турнирът започна с поставяне на нов рекорд, тъй като действащите шампиони Германия записа значителна победа с 11: 0 над Аржентина, резултат, който е най-високата победа в историята на футбола за жени. Германката продължи по подобен начин, като записа поредни титли от Световната купа, първа в историята на Световната купа на ФИФА за жени. Китай 2007 може да се запомни с внушителните изяви на двата отбора, стигнали до финала. Германия и Бразилия отбелязаха тридесет и осем гола помежду си, като същевременно допуснаха само 4, всеки от които удари гърба на бразилската мрежа. Германия стана първият отбор в рекордите на Световната купа за жени, който успя да премине през цял турнир, без да допусне гол, рекорден вратар Надин Анджерер замени, след като Валтер Зенга измина 517 минути, без да даде опозиция. Финалът, проведен на стадион Хонкоу в китайската столица Шанхай, който беше първият финал на Световната купа на ФИФА за жени, изигран между европейски и южноамерикански противници, включваше някои от най-големите имена в женската игра с подобни на Марта, Кристиане и Формига играят в бразилско жълто, като се изправят директно с германката Биргит Принц, Ренате Лингор и стопера Надин Анджерер. В прославения финал германецът изключи основната сила на Бразилия, преди да се преобразува интелигентно и ефективно с голове през второто полувреме от впечатляващия Принц и 21-годишното крило Симоне Лаудер, които се отправиха с глава след четири минути след пропуснатата дузпа на Марта който изглеждаше да е спасил нещо от играта за Auriverde. Въпреки че Марта се оказа талисманичен дрибъл за бразилците, който накрая затвърди някаква форма на признание за техните умения заедно с мъжкия отбор, германците бяха клинични, техника, с която бразилците бяха известни. Беше родено ново надмощие.
В мача за третото място Съединените щати победиха Норвегия с победа с 4: 1, като най-добрият голмайстор на Америка за всички времена Аби Вамбах вкара два от головете на отбора си, друг случай, при който плейофът за 3-то място и финалът се включиха в същия ден, на същия стадион, но този път, като финалът с основание е определен като последното приспособление на турнира. Един положителен момент за САЩ видя нападателката-ветеран Кристин Лили да стане единствената международна жена, участвала във всичките пет световни купи.
През 2007 г. се наблюдава възходът на континента Азия, със страхотна умствена сила се оказа, че разклаща доверието на най-добрите в света. Korea DPR записа равенство 1-1 със САЩ, докато Япония държеше англичаните в изненадващ резултат. Австралия взе това под внимание, като премина през груповите етапи, прескачайки канадците. Трикратните шампиони на OFC се приближиха към работата си покрай Бразилия, преди късно да се подчинят на Кристиане, който удари късен диск, за да откаже първото полуфинално участие на Matildas.
Германия 2011 г. (26 юни до 17 юли)
За да украси двойно спечеления успех на Германия на това ниво, шестото издание на шампионите на Световната купа на ФИФА за жени по време е получило правото да бъде домакин на турнира през 2011 г. през октомври 2007 г., след клетва от германския канцлер Ангела Маркел да подкрепи офертата, която успешно видя от интерес от Австралия, Канада, Швейцария, Франция и Перу. 2011 г. се превърна в турнир, в който стадионите достигнаха пълна посещаемост поради висококачествения футбол под ръка и беше ред на друга нация да се запише в списъка с шампиони на Световната купа.
Германците не се наложиха след шокова загуба с 1: 0 от Япония. Японците израснаха с увереност след груповите етапи, за да вдигнат първата си титла, чудо за всички критици, тъй като Надешикос преди това бе избягал само веднъж от груповите етапи на първия кръг в историята си на Световната купа през 1995 г., където впоследствие те бяха обезпокоени на четвъртфиналите 4-0 от домакините САЩ. Американците бяха пълни с увереност като най-успешната държава, останала в състезанието. Япония записа победа с дузпи с 3: 1 над Съединените щати на финала във Франкфуртската Комерцбанк-Арена, идвайки два пъти отзад в продължение на 120 минути игра, при което САЩ пропуснаха първите си три дузпи. Победата беше силно повлияна от блясъка на победителя в Златната обувка Хомаре Сава, чиито пет гола помогнаха да се прекъсне господството на САЩ и Германия в продължаващите турнири. Трето място бе присъдено на Швеция, която записа резултат 2-1 над Франция.
Победата на Япония се възприема като подходящ резултат, особено след смъртоносното земетресение и цунами, които опустошиха страната през 2010 г. Модернизацията на женската страна на играта се роди благодарение на успеха на Япония, с много изненади, считани за катализатор за това. Например ранното излизане на Норвегия беше първият голям шок, докато финалният дисплей на Германия за четвърт беше оценен като ужасен като бразилците на същия етап.
Германия 2011 получи най-големите атракционни номера по отношение на медийното отразяване, спонсорството и германските градове, които искат да бъдат част от триседмичното събитие. Първоначално двадесет и три града кандидатстваха за домакини на световни първенства, преди списъкът да бъде намален до 12, преди Билефелд, Есен и Магдебург да бъдат извадени от уравнението. Шест от дванадесетте стадиона бяха дом на клубове от Бундеслигата, участващи в сезон 2011-12, които заедно с останалите шест записаха посещаемост, достигаща 845 711, като началният мач в Берлинс Олимпиастадион бе равен в атмосфера, която приюти 73 680 фенове. Бюджетът надхвърли границата от 37,7 милиона британски лири, докато шест основни спонсори се качиха на борда. За първи път в женския футбол всички мачове бяха излъчени с висока разделителна способност, които видяха основните спортни канали, включително BBC Three, Eurosport, ESPN, Univision, Sportsnet, CBC Television и Al Jazeera екранизират всички 32 игри.
Канада 2015 г. (от 6 юни до 5 юли)
След като дойдоха на видно място през 2003 г. след множество разочароващи излизания от първия кръг преди полуфиналното им начинание същата година, канадците получиха Световната купа на ФИФА за жени през 2015 г. С неотдавнашни подобрения в стандарта на играта си след спечелването на Златната купа през 2010 г. и завършването с бронзов медал на Олимпийските игри в Лондон 2012 г., канадците бяха избрани пред Зимбабве за домакин на Световното първенство през 2015 г., единствените две държави, които повишиха интереса си.
След продължаващите кампании от президента на ФИФА Сеп Блатер след Германия 2011, броят на участниците нарасна от 16 на 24, след като премахна всякаква критика относно това как това би могло да влоши качеството на играта. Това ще доведе до присъединяването на страната домакин към осем европейски държави, пет азиатски страни, три африкански разпределения, едно от региона Океания, три от Северна Америка и три от Южна Америка.
Канада ще интегрира шест града домакини, включително Ванкувър, Едмънтън, Монреал, Отава, Уинипег и Монктон, като финалът ще се играе на Ванкувър Уайткапс BC Place, с капацитет 54 500. Controversy организира турнира с коментари за използването на изкуствени игрища, което е известно, че причинява наранявания на играчите. Казва се, че над петдесет от професионалните играчи, участващи в състезанието, са настроени да протестират срещу използването на пластмасови игрища въз основа на фанатизъм на пола. Такива изявления са отхвърлени от организационни органи на събитието, включително FIFA.
Големите оръжия започнаха силно в подготовката за турнира това лято. Първопроходци, Съединените щати записват резултати по скромен начин, докато европейските тежка категория Швеция са в отлична форма, като допуснаха само един гол в квалификацията и не отпаднаха точки в процеса. Един играч, който да гледа, ще бъде полузащитникът на Пари Сен Жермен Каролайн Сегер, която имаше страхотна година. Германия откри перфектна комбинация от опит и младост, което беше очевидно по време на ЕВРО 2013 на УЕФА за жени, коронясана за Кралицата на европейската игра. Японците ще се стремят да защитят честта си с чест, въпреки че не са избор на букмейкърите номер едно, но като основат триумфа си през 2011 г. на работа в екип и подобен на Барса стил на кратко подаване, който надминава всякакви критики за липсата на имена на домакинствата в листата на отбора и с по-лошото си изграждане, настоящите шампиони се считат за уверена група. Изглежда, че Норвегия се възстанови като един от потенциалните тъмни коне след забележителна квалификационна кампания, която ги накара да отбележат девет победи от десет в своята група благодарение на плодовития профил на Изабел Херловсен. Преминавайки към Южна Америка, бразилците не могат да спрат да вкарват, след като наскоро бяха коронясани за шампион на Копа Америка за шести път. Приток от нови лица освежи хора като Кристиане и връщането на Марта в пълна форма ще бъде посрещнато с отворени обятия. Новият треньор Осуалдо Алварес, иначе признат за Вадао, въведе нова игра за натискане на техните известни трикове, при които се наблюдава значително увеличаване на статистиката за притежание, което може да се окаже решаващо за тях.